Na co přijde revize vzduchotechniky


Domníváte-li se, že když si k vám do panelového bytu pozvete odborníky na revizi vzduchotechniky, že tam neobjeví nic světoborného, a že to budou jen vyhozené peníze? Nač revidovat vzduchotechniku, když je to jen hromada plechu, kde malý ventilátor z digestoře a z koupelny sotva natropí nějakou významnou škodu?

bytový dům

V tomto směru máte pravdu, jelikož malé ventilátory tu skutečně nic nezpůsobí, a plechové potrubí není samo o sobě ničím zajímavé, protože je to jen holý plech, který maximálně začne někde korodovat, což na jeho funkci nic zásadního nezmění, ale ve hře je ještě něco, co mnoho lidí zcela opomíjí, a co ovšem může přispět k rodinné tragédii.

byty v bytovém domě

Mastný prach

Do potrubí vzduchotechniky je pomocí ventilátorů nasáván vzduch z místnosti. Ten je například v digestoři obohacován při přípravě pokrmů o drobné kapénky tuku, a spolu s nimi s do potrubí nasává prach. Zpočátku si tohoto jevu vůbec nevšimnete, ale po několika měsících až letech prachová mastná vrstva v potrubí zesílí, a jakmile dosáhne tloušťky !jednoho milimetru!, vznikne tím silně hořlavý či dokonce explozivní materiál.

Pokud se mastný prach ve vzduchotechnice něčím zapálí, třeba jiskrou od sporáku, můžete spolehlivě vyhořet, a spolu s vámi možná i vaši sousedé pod vámi nebo nad vámi, navěšení na stejnou stoupačku.

Problém je v tom, že o tomto velkém nebezpečí většina lidí opravdu neví, a navíc jde o nebezpečí skryté, které vás předem rozhodně varovat nebude, a prostě jednoho dne exploduje. Je to vlastně časovaná bomba, která tiká řadu let, zatímco vy si spokojeně oddychujete v příbytku s vědomím, že jste tu v absolutním bezpečí. Nepodceňujte tedy revize vzduchotechniky, chrání nejen váš rodinný majetek, ale především váš život, který může vyhasnout, pokud vás požár zastihne ve spánku, anebo uhoříte či se nadýcháte oxidu uhelnatého.