Co je to Kindergeld?

Pojem Kindergeld by měl znát každý, kdo pracuje v Německu a zároveň má jedno či více dětí. Může si totiž díky německému systému přilepšit prostřednictvím dávek na děti, na které budete mít pravděpodobně nárok. Pojďme se ale nejprve podívat blíže, co to ten Kindergeld vůbec je.

vlajka

Kindergeld v Německu https://www.preklady-nemeckeho-jazyka.cz/kindergeld/ by se mohl zdát být skoro stejný, jako naše přídavky na děti, ale není tomu tak. Přídavky na děti jsou sociální dávkou, zatímco v Německu se jedná o příspěvek na dítě, který slouží pro zajištění jeho základních potřeb. Je vyplácen z takzvaných Familienkasse, což jsou rodinné fondy.

Kdo má tedy na Kindergeld nárok? Pokud alespoň jeden rodič pracuje v Německu a odvádí zde daně, má dítě již od svého narození právo na Kindergeld. Nárok má už za celý měsíc, kdy se narodilo, tedy i kdyby se vám narodilo dítě 30.9., obdržíte částku za celé září. Češi ale většinou nastupují v Německu do práce v době, kdy mají již děti na světě. V takovém případě si můžete dokonce požádat o zpětné vyplacení Kindergeld, a to nejdéle 6 měsíců zpětně.

Příspěvek je jednotný, a to ve výši 240 euro měsíčně na jedno dítě. Zatímco dříve se příspěvek snižoval u dalších dětí, pokud nebylo prvorozené, od tohoto roku je poprvé jednotný. Nezáleží ani na tom, v jaké výši jsou vaše příjmy.

vlajka

Na příspěvek mají děti nárok do 18. roku života, tedy do doby, než dosáhnou plnoletosti. Poté mají nárok na příspěvek ještě další tři roky, pokud jsou v té době registrováni na úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Jestli ale i po 18. roce pokračují ve studiu, můžete pobírat přídavky na děti až do jeho věku 25. let, pokud ale u toho současně studuje. Po dosažení této věkové hranice můžete příspěvek pobírat jen v případě, že vaše dítě trpí určitým zdravotním postižením, a to u něj muselo vzniknout ještě předtím, než dosáhl oné hranice 25. roku života.