Proč by nás při nákupu měla vždy zajímat i doprava a platba


Je jasné, že nic není zadarmo. Za každý výrobek či službu musíme zaplatit. Je však pravdou, že v naprosté většině případů nás zajímá pouze cena, kterou stojí dané konkrétní zboží. Přitom Jsou zde i další věci, kterým bychom měli věnovat pozornost.

Z nich jsou bezesporu nejdůležitější doprava a platba. Ty nám jednoduše řeknou, kolik peněz zaplatíme za to, že si daný výrobek odvezeme domů, a také jakým způsobem budeme platit. A to je dnes, v éře rozvíjejícího se internetového obchodu a bezkontaktního placení, ještě důležitější než kdy dřív.

každý nákup je potřeba odvézt domů

To však neznamená, že bychom o nich neměli uvažovat i při klasickém nákupu. Zde sice tuto částku neplatíme přímo prodejci nebo přepravní ? společnosti, neznamená to však, že neexistuje. Na nákup většinou jezdíme autem. A to není zadarmo – máme zde například pohonné hmoty i amortizaci, se kterými musíme počítat. A čím více máme naše vozidlo naloženo, tím jsou tyto částky vyšší.

Tento proces si můžeme ukázat na jednoduchém příkladu: v obchodě A mají věc, kterou potřebujeme, za danou částku. V obchodě B ji však mají ve slevě, ovšem obchod B je podstatně dál. Kde se tedy vyplatí ji koupit? Zde záleží samozřejmě na tom, jak velká je spotřeba našeho vozidla i o jak velkou slevu se jedná. Bohatě to však ilustruje, že co je levnější ve skutečnosti pro všechny levnější být nemusí.

za nákup musíme zaplatit

Pokud nakupujeme na internetu, tak zde částku za dopravu máme pevně dánu. Navíc zde máme na výběr i z více možností platby. Není tedy od věci se vždy nejprve podívat, kolik si daný obchod za dopravu účtuje. Leckdy zjistíme, že nás ve skutečnosti vyjde nákup levněji tam, kde je produkt samotný sice o něco dražší, avšak mají tam levnější dopravné.

V případě placení by nám mělo jít především o bezpečnost. V běžném obchodě na tom v podstatě nezáleží, avšak na internetu je to jiné. Zde můžeme o své peníze snadno přijít, a tak bychom si měli dát pozor, aby se to nestalo.