Úspora při provozu domácnosti


Seznam výdajů

Když chodíme do práce či podnikáme, tak každý měsíc se máme určitý čistý zisk, který nám jde na účet a už je očištěný od daní, placení pojištění a dalších věcí. Nemůžeme však jít a výplatu hned první den utratit, protože bychom s takovou neměli z čeho žít. Velkým výdajem je rozhodně bydlení, přičemž pokud platíte nájem či hypotéku, tak to dobře znáte.

rodinný dům

Ovšem i když máte bydlení vlastní, tak stále jde dost peněz do energií a u starších nemovitostí jsou zapotřebí i nějaké ty opravy plus běžná údržba. Aby nám zbylo více peněz na jiné věci, tak je dobré podívat se, zda na provozu můžeme někde ušetřit. Sepište si všechny výdaje a hodnoťte, zda nějaké nejsou zbytečně vysoké. Třeba u takové elektřiny se dá dělat dost, protože můžeme koupit úspornější osvětlení i spotřebiče a snažit se šetřit při jejich samotném používání. U takového vytápění je zase výhodné investovat do zateplení, protože únik tepla znamená dost velkou finanční stránku.

Vlastní elektrárna

Abychom ušetřili dost peněz za energie, tak si můžeme sami vyrábět elektřinu. To jde realizovat hned několika způsoby. Vodní turbínu asi moc lidí nepoužije, protože je potřeba mít vodní tom a na něm vybudovat strojovnu. Další variantou jsou větrné elektrárny, přičemž záleží, jak na našem pozemku fouká vítr a jestli nám a sousedům nebude z turbíny vadit hluk.

fotovoltaický panel

Nejčastější variantou u rodinných domů a často také těch panelových je fotovoltaika na střeše. Dnes už je větší část systémů s baterií, takže dosahují slušné návratnosti, proto se u řady nemovitostí skutečně vyplatí. Fotovoltaické elektrárny Brno se nachází na spoustě nemovitostí a jejich majitelům šetří každý den peníze, takže najdou řešení i pro Vás. S tím, jaké součástky zvolit a jak je zapojit do celého sytému si nemusíte lámat hlavu, protože o to se Vám postarají odborníci, takže Vy už budete moci systém naplno využívat.