Je hypotéka bez registru bezpečná?

Navzdory změnám, které prodělal v posledních letech nejen trh s nemovitostmi, je zájem o hypotéky stále vysoký. Tomu odpovídá i jejich nabídka. V bankách i u nebankovních společností si můžeme vybrat z velké spousty druhů, přičemž ovšem zdaleka ne všechny jsou vhodné pro každého.

Jednou z těch dlouhodobě oblíbených je hypotéka bez registru. To neznamená nic víc než to, že vás při schvalovacím procesu nebudou prověřovat v rejstříku dlužníků. A vzhledem k tomu, že je v něm nadpoloviční většina dospělé populace naší republiky, je jasné, proč je tak populární.

nový dům

Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že zápis v tomto rejstříku značně snižuje naše šance na to, že naše žádost bude schválena. Budeme totiž většinou poskytovatelů považováni za potenciálně rizikové a nespolehlivé klienty. Pokud tedy již hypotéku dostaneme, bude to pravděpodobně za horších podmínek.

Je tedy jasné, že hypotéka, kde se rejstřík neprověřuje, bude pro většinu lidí výhodná. Musíme si však uvědomit, že tento typ sebou přináší i jistá rizika, díky kterým lze velmi snadno spadnout do dluhové pasti. A z ní není vůbec snadné se dostat.

splácení hypotéky

V první řadě musíme uvážit, že pokud již nějaký dluh splácíme, budeme zároveň i s ním splácet hypotéku. Budeme na ni mít dostatek peněz? A to i v případě ztráty zaměstnání či dlouhodobého onemocnění?

Zde se však sluší říci, že mnozí lidé se do tohoto rejstříku nedostali vlastní vinou. To však nic neznamená, neboť i tak mají povinnost tyto dluhy uhradit, byť je nezpůsobili. Také výmaz se neprovádí automaticky. Je potřeba o něj požádat, což mnoho lidí neví. Proto tam jejich jméno figuruje i přesto, že mají veškeré své dluhy dávno zaplaceny.

Tato hypotéka může být pro některé lidi tím nejlepším řešením. Je však dobré se předem informovat o všech podmínkách smlouvy, abychom později nebyli nepříjemně překvapeni.